Ed has logged 42 entries for films during September 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Romantic Englishwoman

The Romantic Englishwoman

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Collection

The Collection

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
I'll Cry Tomorrow

I'll Cry Tomorrow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everest

Everest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just Tell Me What You Want

Just Tell Me What You Want

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bye Bye Braverman

Bye Bye Braverman

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Macomber Affair

The Macomber Affair

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Garbo Talks

Garbo Talks

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Across the Pacific

Across the Pacific

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Learning to Drive

Learning to Drive

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Snows of Kilimanjaro

The Snows of Kilimanjaro

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Billy Wilder Speaks

Billy Wilder Speaks

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jimmy's Hall

Jimmy's Hall

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rolling Stones: Cocksucker Blues

The Rolling Stones: Cocksucker Blues

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mom and Me

Mom and Me

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rams

Rams

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marguerite

Marguerite

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Only the Dead

Only the Dead

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flesh and the Devil

Flesh and the Devil

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry