Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Chicuarotes

Chicuarotes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry