maria luiza has logged 44 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Wrath of the Titans

Wrath of the Titans

2012
×
★★
Edit this entry  
27
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Silence

The Silence

2019
×
Edit this entry  
03
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry