Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady with the Dog

Lady with the Dog

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bare Necessity

The Bare Necessity

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cast a Dark Shadow

Cast a Dark Shadow

1955
×
★★★
Edit this entry  
23
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
57 Seconds

57 Seconds

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spring on Zarechnaya Street

Spring on Zarechnaya Street

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Repair Shop

The Last Repair Shop

2023
×
Edit this entry  
19
The ABCs of Book Banning

The ABCs of Book Banning

2023
×
Read the review Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Maestro

Maestro

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Ships

Two Ships

2012
×
Edit this entry  
17
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Burn

Burn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baden Baden

Baden Baden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
White Turnips Make It Hard to Sleep

White Turnips Make It Hard to Sleep

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For You I Will Fight

For You I Will Fight

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Plus One

Plus One

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Music from Another Room

Music from Another Room

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry