Sort by

eely has logged 193 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Flatliners

Flatliners

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
November Criminals

November Criminals

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Passion

Passion

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry