Sort by

eely has logged 78 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
31
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Read the review Edit this entry  
30
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Property Is Condemned

This Property Is Condemned

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nickelodeon

Nickelodeon

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
Read the review Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Challenge

The Challenge

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
RV

RV

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful World

It's a Wonderful World

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waking Madison

Waking Madison

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry