eely has logged 79 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Titanic Disaster

Titanic Disaster

1912
×
Edit this entry  
31
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crush

The Crush

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Show People

Show People

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Burning Hills

The Burning Hills

1956
×
★★
Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moment by Moment

Moment by Moment

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
21
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Footloose

Footloose

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Number, Please?

Number, Please?

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Incident

The Incident

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Union Pacific

Union Pacific

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nevada

Nevada

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When Ladies Meet

When Ladies Meet

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Count Three and Pray

Count Three and Pray

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Train

The Train

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry