Sort by

eely has logged 555 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Loveless

The Loveless

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
Edit this entry  
30
Touched by the Hand of God

Touched by the Hand of God

1987
×
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Loser

Loser

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
Read the review Edit this entry  
28
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nichols Canyon Road

Nichols Canyon Road

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jolt

Jolt

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
26
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Trouble with Angels

The Trouble with Angels

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
Read the review Edit this entry  
18
On the Second Day of Christmas

On the Second Day of Christmas

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fatso

Fatso

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love at the Christmas Table

Love at the Christmas Table

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
Gilmore Girls: A Year in the Life

Gilmore Girls: A Year in the Life

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Princess for Christmas

A Princess for Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry