Sort by

eely has logged 62 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★½
Edit this entry  
28
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cook & Rilly's Trained Rooster

Cook & Rilly's Trained Rooster

1905
×
Edit this entry  
28
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ransom for a Dead Man

Ransom for a Dead Man

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prescription: Murder

Prescription: Murder

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

Alice Guy Films a 'Phonoscène' in the Studio at Buttes-Chaumont, Paris

1905
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Edit this entry  
21
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
Edit this entry  
18
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Miss Dundee and Her Performing Dogs

Miss Dundee and Her Performing Dogs

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
Read the review Edit this entry  
14
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Summer Wishes, Winter Dreams

Summer Wishes, Winter Dreams

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midwife to the Upper Class

Midwife to the Upper Class

1902
×
Edit this entry  
13
The Tempest

The Tempest

1908
×
Edit this entry  
13
Serpentine Dance by Lina Esbrard

Serpentine Dance by Lina Esbrard

1902
×
Edit this entry  
12
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
The Fat and Lean Wrestling Match

The Fat and Lean Wrestling Match

1900
×
Read the review Edit this entry  
11
Joan of Arc

Joan of Arc

1900
×
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daisy Doodad's Dial

Daisy Doodad's Dial

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Angel

Angel

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

Phil Wang: Philly Philly Wang Wang

2021
×
Edit this entry  
08
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry