Black Panther

Black Panther ★★★½

Black Panther, "Captain America: Civil War" filminden sonra gelişen "Black Panther" evrenindeki ya da "Wakanda" evrenindeki anlatıyor. Diğer Marvel filmlerinin aksine ilginç bir şekilde Oscar ödül töreninde "en iyi film" kategorisinde aday gösterildi. Ödül almaması şaşırtıcı olmadı ama aday olması şaşırtıcı. Belki de Afrika kökenli bir süper kahraman olmasının da etkisi olmuştur aday olmasında ve Afrika kökenli bir süper kahraman olması da son derece önemli bir şey. Sonuç olarak klişe kahraman hikayelerinden sıyrılıyor ve başka bir kültürün içerisinde yer alıyor.

"Captain America: Civil War" filminde Viyana'da T'Challa'nın babası Zemo tarafından öldürülmüştü. Black Panther'de ise T'Challa'nın tahta çıkışıyla gelişen olaylar anlatılıyor. Wakanda adına birtakım hırsızlıklar yapılır, bunu yapan kişi Klaue'dir ve Erik'tir. Klaue'yi yakalamak adına Black Panther olarak Güney Kore'ye giden T'Challa, onu almadan geri döner ve onu alıp dönecek olan kişi, tahtta hak sahibi olduğunu iddia eden Erik Killmonger'den başkası değildir. Hikaye genel olarak aslında T'Challa ile Erik arasındaki taht kavgası üzerine.

"Afrika'da Ütopya" desek de olur aslında Wakanda için, öyle bir yer. Filmdeki aksiyon da Afrika'daki kültür odaklı. Filmde başarılı aksiyon sahneleri de kimi zaman kendisini gösteriyor. Chadwick Boseman'ın canlandırdığı "Black Panther" filmi olarak ilk ve son filmi. Tabii ki "Avengers" olarak yer almaya devam etti ama Black Panther'in ikinci filminde hayatını kaybettiği için göremedik. Yine de bu karakteriyle unutulmayacaktır.

Sürprizbozan:

"Captain America: Civil War" filminde Black Panther, Captain America ve Bucky Barnes sahnesi vardı. Bu filmin son sahnesinde de Bucky Barnes görünüyor ve sonrasında da "Avengers" filminde. Marvel sinematik evrenin en iyi yanı da bu aslında, bir sonraki filme bağlantı koyulması.