RSS feed for eggsy

eggsy has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Copenhagen

Copenhagen

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
'71

'71

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
I Confess

I Confess

1953
×
★★½
Edit this entry  
12
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
05
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★
Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
½
Edit this entry  
22
Rope

Rope

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★½
Edit this entry  
16
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Common

Common

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Art of Love

The Art of Love

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
Come Undone

Come Undone

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
You & Me Forever

You & Me Forever

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Secret Sex Life of a Single Mom

The Secret Sex Life of a Single Mom

2014
×
Edit this entry  
31
Accomplices

Accomplices

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Critters 3

Critters 3

1991
×
½
Edit this entry  
19
The Husband She Met Online

The Husband She Met Online

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Edit this entry  
08
In Secret

In Secret

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Our Day Will Come

Our Day Will Come

2010
×
★★
Edit this entry  
06
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Night Clerk

The Night Clerk

2011
×
★★½
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Clapham Junction

Clapham Junction

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Wimbledon

Wimbledon

2004
×
★★½
Edit this entry