RSS feed for eggsy

eggsy has logged 157 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Chloe

Chloe

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Falling

The Falling

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Salt

Salt

2010
×
★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mr. Brooks

Mr. Brooks

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Puncture

Puncture

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Losers

The Losers

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
The Cold Light of Day

The Cold Light of Day

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Scream 4

Scream 4

2011
×
Edit this entry  
06
Scream 3

Scream 3

2000
×
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark River

Dark River

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tale

The Tale

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
A Conspiracy of Faith

A Conspiracy of Faith

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Absent One

The Absent One

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Keeper of Lost Causes

The Keeper of Lost Causes

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mute

Mute

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Crooked House

Crooked House

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lantana

Lantana

2001
×
★★½
Edit this entry  
20
Wish You Were Here

Wish You Were Here

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gone

Gone

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Felony

Felony

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry