Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Spell

The Spell

1987
×
★½
Edit this entry  
16
Bloodsuckers

Bloodsuckers

1991
×
★★
Edit this entry  
16
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Atonement

Atonement

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1971
×
★½
Edit this entry  
16
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
Edit this entry  
16
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★
Edit this entry  
15
The Ghost of Kasane

The Ghost of Kasane

1957
×
★½
Edit this entry  
15
Magic Hunter

Magic Hunter

1994
×
★★
Edit this entry  
15
Simon, the Magician

Simon, the Magician

1999
×
★½
Edit this entry  
15
The Similars

The Similars

2015
×
Edit this entry  
15
The Prowler

The Prowler

1951
×
★½
Edit this entry  
14
Pan Twardowski

Pan Twardowski

1936
×
★★
Edit this entry  
14
The Black Doll

The Black Doll

1938
×
Edit this entry  
14
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
Edit this entry  
14
Doctor Syn

Doctor Syn

1937
×
Edit this entry  
14
They Drive by Night

They Drive by Night

1938
×
Edit this entry  
14
Mystery of Edwin Drood

Mystery of Edwin Drood

1935
×
Edit this entry  
14
The Face Behind the Mask

The Face Behind the Mask

1941
×
Edit this entry  
14
The Dybbuk

The Dybbuk

1937
×
Edit this entry  
14
The Mad Ghoul

The Mad Ghoul

1943
×
Edit this entry  
14
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★½
Edit this entry  
13
The Crying Woman

The Crying Woman

1933
×
Edit this entry  
13
Ferryman Maria

Ferryman Maria

1936
×
Edit this entry  
13
Murders in the Zoo

Murders in the Zoo

1933
×
Edit this entry  
13
The Phantom of Crestwood

The Phantom of Crestwood

1932
×
Edit this entry  
13
Daughter of the Dragon

Daughter of the Dragon

1931
×
Edit this entry  
13
The Face at the Window

The Face at the Window

1939
×
Edit this entry  
13
The Mask of Fu Manchu

The Mask of Fu Manchu

1932
×
Edit this entry  
13
Thirteen Women

Thirteen Women

1932
×
Edit this entry  
13
The Ghoul

The Ghoul

1933
×
Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★
Edit this entry  
13
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
Edit this entry  
12
Eureka

Eureka

2000
×
★★
Edit this entry  
12
Mark of the Vampire

Mark of the Vampire

1935
×
★½
Edit this entry  
11
The Visitors

The Visitors

1988
×
★★
Edit this entry  
11
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★½
Edit this entry  
11
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★
Edit this entry  
11
The Sadist

The Sadist

1963
×
Edit this entry  
11
Fanatic

Fanatic

1965
×
Edit this entry  
10
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★½
Edit this entry  
10
F/X

F/X

1986
×
★★
Edit this entry  
10
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
½
Edit this entry  
10
Them!

Them!

1954
×
★½
Edit this entry  
09
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
Edit this entry  
09
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
Edit this entry  
09
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
Edit this entry  
08
Where’s Poppa?

Where’s Poppa?

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Pandorum

Pandorum

2009
×
Edit this entry  
07
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
½
Edit this entry