Egidius has logged 61 entries for films during 2001.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Der Fall Harry Domela

Der Fall Harry Domela

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
Seelenwanderung

Seelenwanderung

1962
×
★★★
Edit this entry  
29
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★
Edit this entry  
27
Flug in Gefahr

Flug in Gefahr

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nicht nur zur Weihnachtszeit

Nicht nur zur Weihnachtszeit

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Die Gentlemen bitten zur Kasse

Die Gentlemen bitten zur Kasse

1966
×
★★★½
Edit this entry  
27
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kehraus

Kehraus

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Out of Order

Out of Order

1984
×
★★
Edit this entry  
26
Die Schatzinsel

Die Schatzinsel

1966
×
★★★½
Edit this entry  
26
Opera

Opera

1987
×
★★½
Edit this entry  
25
Pharos of Chaos

Pharos of Chaos

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
The Lift

The Lift

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
The Man Who Had His Hair Cut Short

The Man Who Had His Hair Cut Short

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hes Case

The Hes Case

1982
×
★★½
Edit this entry  
23
The Imp

The Imp

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★
Edit this entry  
23
Baby Blood

Baby Blood

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Edit this entry  
23
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blood Beach

Blood Beach

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Off the Mark

Off the Mark

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
The Rat Savior

The Rat Savior

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Dreamchild

Dreamchild

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
22
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Edit this entry  
22
The Black Windmill

The Black Windmill

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Troublesome Night 5

Troublesome Night 5

1999
×
★★
Edit this entry  
21
The Imp

The Imp

1996
×
★½
Edit this entry  
21
Peacock King

Peacock King

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★
Edit this entry  
21
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★
Edit this entry  
21
The Shining

The Shining

1980
×
★★
Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kolobos

Kolobos

1999
×
★½
Edit this entry  
21
Tell Me Something

Tell Me Something

1999
×
★★★
Edit this entry  
21
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Vampires

Vampires

1998
×
★½
Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★½
Edit this entry