Egidius has logged 749 entries for films during 2011.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Darkest Hour

The Darkest Hour

2011
×
½
Edit this entry  
27
Kill List

Kill List

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Suing The Devil

Suing The Devil

2011
×
½
Edit this entry  
26
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
½
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★
Edit this entry  
23
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★
Edit this entry  
21
Girl Walks Into a Bar

Girl Walks Into a Bar

2011
×
½
Edit this entry  
20
People in the Sun

People in the Sun

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
Restless

Restless

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Paris Belongs to Us

Paris Belongs to Us

1961
×
★½
Edit this entry  
17
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
The Spy Who Came In from the Cold

The Spy Who Came In from the Cold

1965
×
★★★
Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
Edit this entry  
13
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Some Guy Who Kills People

Some Guy Who Kills People

2011
×
½
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
In the Mirror of Maya Deren

In the Mirror of Maya Deren

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★½
Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★
Edit this entry  
12
Ballerina

Ballerina

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Man Japan

Big Man Japan

2007
×
★½
Edit this entry  
11
The Tender Throbbing Twilight

The Tender Throbbing Twilight

2008
×
½
Edit this entry  
11
The Inferno

The Inferno

1979
×
★★
Edit this entry  
11
Jam Films

Jam Films

2002
×
★½
Edit this entry  
11
Prodigy

Prodigy

2007
×
½
Edit this entry  
11
Living Hell

Living Hell

2000
×
★½
Edit this entry  
11
Fine, Totally Fine

Fine, Totally Fine

2008
×
½
Edit this entry  
11
Out of Mind: The Stories of H.P. Lovecraft

Out of Mind: The Stories of H.P. Lovecraft

1998
×
★★
Edit this entry  
11
Evil Dead Trap 2: Hideki

Evil Dead Trap 2: Hideki

1992
×
★★
Edit this entry  
11
Ju-Rei: The Uncanny

Ju-Rei: The Uncanny

2004
×
★½
Edit this entry  
11
Cyber Ninja

Cyber Ninja

1988
×
★½
Edit this entry  
11
The Magic Hour

The Magic Hour

2008
×
½
Edit this entry  
11
Kisaragi

Kisaragi

2007
×
½
Edit this entry  
11
Field of Dreams

Field of Dreams

1989
×
★★★
Edit this entry  
11
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★
Edit this entry  
11
Hugo

Hugo

2011
×
½
Edit this entry  
11
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★½
Edit this entry  
11
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
I Just Didn't Do It

I Just Didn't Do It

2007
×
½
Edit this entry  
11
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★½
Edit this entry  
11
Gunhed

Gunhed

1989
×
★½
Edit this entry  
11
Wings of Fame

Wings of Fame

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★
Edit this entry