Egidius has logged 214 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trespass

Trespass

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Cirque du Soleil: LoveSick

Cirque du Soleil: LoveSick

2008
×
★★
Edit this entry  
28
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★½
Edit this entry  
25
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
Edit this entry  
25
The Light

The Light

2004
×
★★
Edit this entry  
25
Shorts

Shorts

2009
×
★★
Edit this entry  
24
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★
Edit this entry  
24
Noel

Noel

2004
×
Edit this entry  
23
The Golden Bowl

The Golden Bowl

2000
×
★★
Edit this entry  
21
Upside Down

Upside Down

2012
×
Edit this entry  
19
Brideshead Revisited

Brideshead Revisited

2008
×
Edit this entry  
18
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Edit this entry  
16
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★
Edit this entry  
14
Hotel

Hotel

2004
×
★★
Edit this entry  
13
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★½
Edit this entry  
12
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★
Edit this entry  
11
The Lion in Winter

The Lion in Winter

2003
×
★½
Edit this entry  
10
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★
Edit this entry  
09
The Ten Lives of Titanic the Cat

The Ten Lives of Titanic the Cat

2007
×
★★
Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Edit this entry  
09
When Strangers Appear

When Strangers Appear

2001
×
★★
Edit this entry  
08
Along Unknown Paths

Along Unknown Paths

1982
×
★½
Edit this entry  
07
The Door

The Door

2009
×
Edit this entry  
07
FairyTale: A True Story

FairyTale: A True Story

1997
×
★½
Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
06
Persecution

Persecution

2009
×
★½
Edit this entry  
02
Cold Trail

Cold Trail

2006
×
★½
Edit this entry  
02
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★
Edit this entry  
26
Charlotte Rampling: The Look

Charlotte Rampling: The Look

2011
×
★★
Edit this entry  
26
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★½
Edit this entry  
26
Departures

Departures

2008
×
★★
Edit this entry  
24
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★
Edit this entry  
21
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
Deranged

Deranged

2012
×
★½
Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★½
Edit this entry  
16
The Vanishing Point

The Vanishing Point

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★½
Edit this entry  
14
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★
Edit this entry  
13
A Secret

A Secret

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Fair Play

Fair Play

2006
×
Edit this entry  
12
White Palace

White Palace

1990
×
★★
Edit this entry  
11
White Lies

White Lies

1998
×
Edit this entry  
11
Dream House

Dream House

2011
×
★★
Edit this entry  
11
Argo

Argo

2012
×
Edit this entry  
11
Grabbers

Grabbers

2012
×
★½
Edit this entry  
10
Smuggler

Smuggler

2011
×
Edit this entry  
10
Game Change

Game Change

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Edit this entry