Egidius has logged 225 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The National Health

The National Health

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trumbo

Trumbo

2015
×
★½
Edit this entry  
28
The Onion Movie

The Onion Movie

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★½
Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★
Edit this entry  
26
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Edit this entry  
21
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Heist

Heist

2015
×
Edit this entry  
16
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Dead Pigeon On Beethoven Street

Dead Pigeon On Beethoven Street

1973
×
Edit this entry  
14
Speed

Speed

1994
×
★★
Edit this entry  
14
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★
Edit this entry  
12
True Story

True Story

2015
×
★★
Edit this entry  
12
Shrew's Nest

Shrew's Nest

2014
×
Edit this entry  
11
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★
Edit this entry  
11
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★½
Edit this entry  
05
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★
Edit this entry  
04
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
Edit this entry  
03
The Taking of Tiger Mountain

The Taking of Tiger Mountain

2014
×
Edit this entry  
02
Devil

Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
State of Grace

State of Grace

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
23
The Idealist

The Idealist

2015
×
★★
Edit this entry  
22
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
Edit this entry  
21
Rollercoaster

Rollercoaster

1977
×
★★½
Edit this entry  
15
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Rogue

Rogue

2007
×
★★
Edit this entry  
14
Darkman

Darkman

1990
×
★★
Edit this entry  
12
Absolutely Anything

Absolutely Anything

2015
×
Edit this entry  
12
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Dark Tales of Japan

Dark Tales of Japan

2004
×
★½
Edit this entry  
08
Maborosi

Maborosi

1995
×
Edit this entry  
07
The Devil’s Box

The Devil’s Box

1984
×
★★
Edit this entry  
07
Two Men in Town

Two Men in Town

1973
×
★½
Edit this entry  
06
Rule Number One

Rule Number One

2008
×
★★
Edit this entry  
03
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★½
Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★½
Edit this entry  
01
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
Edit this entry  
01
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★½
Edit this entry  
31
Police, Adjective

Police, Adjective

2009
×
Edit this entry  
27
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
Edit this entry