Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who's Not A Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who's Not A Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Current War

The Current War

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pixie

Pixie

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
Read the review Edit this entry  
31
All Tied Up

All Tied Up

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry