• A Rainy Day in New York

    ★½

  • Toy Story 4

    ★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★½

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★½

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Cold War

    ★★★★½

  • Bomb: A Love Story

    ★★★

  • Italy Italy

    ★★★★

  • Godard Mon Amour

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • Paula Rego: Secrets & Stories

  • Vermeer: Beyond Time

  • Francis Bacon: A Brush with Violence

  • The Other Side of Hope

    ★★★

  • John Berger or The Art of Looking

  • Bosch: The Garden of Dreams

  • The Silence of Mark Rothko

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Love

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★

  • Olive Kitteridge

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★½

  • Gone Girl

    ★★½

  • Wild Tales

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Missing Pieces

    ★★★½

  • The Tribe

    ★★★★★

  • Metropole

    ★★½

  • Noah

  • Whiplash

    ★★★

  • Nymphomaniac: Vol. II

    ★★★★½

  • Nymphomaniac: Vol. I

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★½

  • Ida

    ★★★★★

  • Her

    ★★½

  • Blue Jasmine

    ★★★½

  • Venus in Fur

    ★★★★

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Fifi Howls from Happiness

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • The Last Step

    ★★★★

  • Lucian Freud: Painted Life

  • Crime

    ★★

  • Melancholia

    ★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★

  • Submarine

    ★★★★½

  • Inception

    ★½

  • There Are Things You Don't Know

    ★★★★

  • Film Socialisme

    ★★★½

  • Certified Copy

    ★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★½

  • Trial on the Street

    ½

  • Enter the Void

    ★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★½

  • Antichrist

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★

  • The Green Fire

    ★★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Death Proof

    ★★★

  • The Prestige

    ★★★

  • The Departed

    ★★★½

  • Match Point

    ★★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★