Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bosch: The Garden of Dreams

Bosch: The Garden of Dreams

2016
×
Edit this entry  
09
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
Edit this entry  
25
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fifi Howls from Happiness

Fifi Howls from Happiness

2013
×
Edit this entry  
21
The Eye That Hears

The Eye That Hears

1967
×
Edit this entry  
17
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
11
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Hunchback

Night of the Hunchback

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
Edit this entry  
10
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Left-Handed Woman

The Left-Handed Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
23
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prince Ehtejab

Prince Ehtejab

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vermeer: Beyond Time

Vermeer: Beyond Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of Mark Rothko

The Silence of Mark Rothko

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rothko's Rooms

Rothko's Rooms

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crime

Crime

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Step

The Last Step

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry