Sort by

em has logged 116 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Anna

Anna

2013
×
Edit this entry  
29
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hush

Hush

2016
×
★★
Edit this entry  
27
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
Edit this entry  
28
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flower

Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Orange County

Orange County

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rain Man

Rain Man

1988
×
Edit this entry  
06
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
06
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Bolt

Bolt

2008
×
Edit this entry  
27
It

It

2017
×
Edit this entry  
27
Precious

Precious

2009
×
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
Edit this entry  
19
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Padmaavat

Padmaavat

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry