Sort by

JD has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doom

Doom

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Death

Black Death

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Operation Odessa

Operation Odessa

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Escape

No Escape

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thirst

Thirst

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry