JD has logged 325 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alps

Alps

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Therapy

Therapy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cemetery Junction

Cemetery Junction

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold Light of Day

Cold Light of Day

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American: The Bill Hicks Story

American: The Bill Hicks Story

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Snitch

Snitch

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Liability

The Liability

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dad's Army

Dad's Army

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crawl

Crawl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry