• Tenet

    Tenet

    ★★★★

    visually fantastic but audio.....
    i thought it was just my cinema but i could not understand half the dialogue please see a subtitled session if possible
    also the plot isn't as hard to follow as some people are making it out to be but there are sooo many exposition scenes

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★★

    a complete mess of a story so much happens in each episode its wild
    carole baskin, doc antle & jeff lowe all need to go to jail too

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    the invisible man 🤝 the shape of water
    subverting monster movie tropes amazingly

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    ana de armas stans stay winning 🤪

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★★

    this movie felt like 3 different movies in one it’s insane the fight in russia felt like the end of the film but then I checked and there was a full hour left. you don’t even have to know anything about the fast and furious movies (I didn’t) because this film is so wild that you forget it’s even part of the same franchise. david leitch never disappoints with the action 🔥

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

    I need a sequel with Megan Fox as poison ivy 😤

  • Contagion

    Contagion

    ★★★★

    This a straight up a documentary now

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    i can't believe timothee chalamet flirted with 3/4 of the sisters

  • 1917

    1917

    ★★★★

    on a technical level this film is a masterpiece but other than that it feels pretty hollow. theres a bunch of scenes with famous and talented actors but they all get barely 5 mins screentime each. the crux of the film is supposed to be this rush to deliver a message but the time limit didn't feel like it affected the characters apart from at the end.

  • Ghost Rider

    Ghost Rider

    ★★★½

    this film is terrible and i love it

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★

    not as good as the first one. i was looking forward to seeing andy bean bc i love swamp thing and he showed up for five mins and flashed his ass. i'll take it.

  • The Good Liar

    The Good Liar

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    helen mirren and ian mckellen are brilliant as always but the plot starts to fall apart towards the end as its just reveal after reveal of everyone being secretly german or gay. also seeing the fucking cineworld guy in this film is incredibly cursed.