Sort by

EJ has logged 28 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Celebrating America

Celebrating America

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry