Sort by

EJ has logged 136 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Easter Sunday

Easter Sunday

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Love Song

A Love Song

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Alone Again

Never Alone Again

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wait

The Wait

2020
×
Edit this entry  
10
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read prior review Edit this entry  
10
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love on the Run

Love on the Run

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
20
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry