Sort by

Ethan has logged 628 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shorts

Shorts

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories

Memories

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Masters of Time

The Masters of Time

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mee-Shee: The Water Giant

Mee-Shee: The Water Giant

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Four Kids and It

Four Kids and It

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Earth vs. the Flying Saucers

Earth vs. the Flying Saucers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mighty Kong

The Mighty Kong

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Toy

The Christmas Toy

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bobbleheads: The Movie

Bobbleheads: The Movie

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Rabbi's Cat

The Rabbi's Cat

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Luminaris

Luminaris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meow

Meow

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry