Sort by

Ethan has logged 68 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Feeders 2: Slay Bells

Feeders 2: Slay Bells

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Behind the Boards on Baby Weems

Behind the Boards on Baby Weems

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Little Pigs

Three Little Pigs

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sonic the Hedgehog: The Movie

Sonic the Hedgehog: The Movie

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Night on Bald Mountain

A Night on Bald Mountain

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Colour Box

A Colour Box

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Superman: Brainiac Attacks

Superman: Brainiac Attacks

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ice Age: Collision Course

Ice Age: Collision Course

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jasper and the Haunted House

Jasper and the Haunted House

1942
×
Edit this entry  
14
Scrub Me Mama with a Boogie Beat

Scrub Me Mama with a Boogie Beat

1941
×
Edit this entry  
14
Uncle Tom's Bungalow

Uncle Tom's Bungalow

1937
×
Edit this entry  
14
Swing Wedding

Swing Wedding

1937
×
★★
Edit this entry  
14
Clean Pastures

Clean Pastures

1937
×
Edit this entry  
14
Swing, Monkey, Swing

Swing, Monkey, Swing

1937
×
★★
Edit this entry  
14
Trader Mickey

Trader Mickey

1932
×
½
Edit this entry  
14
The Rasslin' Match

The Rasslin' Match

1934
×
½
Edit this entry  
14
Minnie the Moocher

Minnie the Moocher

1932
×
★★★
Edit this entry  
14
Bosko the Doughboy

Bosko the Doughboy

1931
×
★★½
Edit this entry  
14
Dixie Days

Dixie Days

1930
×
½
Edit this entry  
14
Uncle Tom's Crabbin'

Uncle Tom's Crabbin'

1927
×
Read the review Edit this entry  
13
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Communion

Communion

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cheat

The Cheat

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Makin' 'Em Move

Makin' 'Em Move

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dinner Time

Dinner Time

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry