Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
Edit this entry  
06
Pas de Deux

Pas de Deux

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Cocoon

Cocoon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mesafeler

Mesafeler

2021
×
Edit this entry  
21
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
14
Feathers

Feathers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Read the review Edit this entry  
11
Incredible But True

Incredible But True

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Medusa

Medusa

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
After Blue (Dirty Paradise)

After Blue (Dirty Paradise)

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Susam

Susam

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bed and Board

Bed and Board

1970
×
★★½
Edit this entry  
08
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hope

Hope

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Esrime

Esrime

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If It Were Love

If It Were Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stardust

Stardust

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
Modulations

Modulations

1998
×
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
21
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
03
From Caligari to Hitler

From Caligari to Hitler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Housing Problems

Housing Problems

1935
×
Edit this entry  
21
Coal Face

Coal Face

1935
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry