Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Jolt

Jolt

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Platform

The Platform

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★
Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★
Edit this entry  
13
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★
Edit this entry  
12
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Wilde

Wilde

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
False Positive

False Positive

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
We'll Take Manhattan

We'll Take Manhattan

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ice Road

The Ice Road

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truth About Emanuel

The Truth About Emanuel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awake

Awake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Becky

Becky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Whip It

Whip It

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Down

Down

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry