Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Elay Nuh

Elay Nuh

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Elay
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Elay’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Fargo

    Fargo 1996

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 10 Nov 2020

    so good

  • Dogtooth

    Dogtooth 2009

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 21 Sep 2020

    sick of this. How does yorgos consistently manage to make sex look so ugly

  • The Lobster

    The Lobster 2015

    ★★★★½ Watched by Elay Nuh 19 Sep 2020

    exquisite

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer 2017

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 17 Sep 2020

    Wtf

  • American Honey

    American Honey 2016

    ★★★ Watched by Elay Nuh 10 Aug 2020

    kinda cringe actually

  • Lady Bird

    Lady Bird 2017

    ★★★★★ Rewatched by Elay Nuh 29 Jul 2020

    wow this is really the best movie ever made and I’ll never get over it

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★★ Rewatched by Elay Nuh 16 Jun 2020

    the soundtrack is way 2 good

  • The Irishman

    The Irishman 2019

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 15 Jun 2020

    o god o god I loved this movie so much. I gotta rewatch when sober

  • Bombshell

    Bombshell 2019

    ★★★★ Watched by Elay Nuh 13 Jun 2020

    I really do hate that I enjoyed this movie so much

  • Hereditary

    Hereditary 2018

    ★★★★★ Added by Elay Nuh

    life will never be as real as the movies ...

  • Gone Girl

    Gone Girl 2014

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 26 Oct 2019

    I think about this movie often

  • Lady Bird

    Lady Bird 2017

    ★★★★★ Watched by Elay Nuh 03 Jun 2020

    I was on top! who the fuck is on top their first time!!!

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.