Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1961
×
Edit this entry  
03
Keane

Keane

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Task

The Task

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Hurt My Feelings

You Hurt My Feelings

2023
×
★★★★
Edit this entry  
25
Air

Air

2023
×
★★½
Edit this entry  
14
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Anniversary Party

The Anniversary Party

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Are You There God? It's Me, Margaret.

Are You There God? It's Me, Margaret.

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Good Person

A Good Person

2023
×
★★½
Edit this entry  
24
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
13
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close

Close

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Civil Dead

The Civil Dead

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat Person

Cat Person

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
All Dirt Roads Taste of Salt

All Dirt Roads Taste of Salt

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scrapper

Scrapper

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Starling Girl

The Starling Girl

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shortcomings

Shortcomings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sometimes I Think About Dying

Sometimes I Think About Dying

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight

Midnight

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Point and Line to Plane

Point and Line to Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
Read the review Edit this entry