Sort by

Laura has logged 226 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bombay Beach

Bombay Beach

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry