Sort by

Laura has logged 36 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John's Gone

John's Gone

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
23
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
23
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Human Capital

Human Capital

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Truth

The Truth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Edit this entry  
05
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry