Sort by

Laura has logged 367 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry