Sort by

Laura has logged 367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Life

After Life

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Absolutely

Absolutely

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Val

Val

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
Read the review Edit this entry  
14
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
Read the review Edit this entry  
09
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read the review Edit this entry  
05
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Western

Western

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bright Star

Bright Star

2009
×
Read the review Edit this entry  
11
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry