Sort by

laura has logged 40 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Future

The Future

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
California Split

California Split

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up Long Shot

Close-Up Long Shot

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Words, Planets

Words, Planets

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry