Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
No Crying at the Dinner Table

No Crying at the Dinner Table

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Show Me the Father

Show Me the Father

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry