Edgar has logged 50 entries for films during June 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The White Meadows

The White Meadows

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fireworks Wednesday

Fireworks Wednesday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mirror

The Mirror

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cyclist

The Cyclist

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Red One

The Big Red One

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Major Dundee

Major Dundee

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Porky's Duck Hunt

Porky's Duck Hunt

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sneezing Weasel

The Sneezing Weasel

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Richard III

Richard III

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
KISS Meets the Phantom of the Park

KISS Meets the Phantom of the Park

1978
×
Read the review Edit this entry  
14
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Reluctant Saint

The Reluctant Saint

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mouse Trouble

Mouse Trouble

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eaten Horizons

Eaten Horizons

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Solipsist

Solipsist

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Susana: The Devil & the Flesh

Susana: The Devil & the Flesh

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry