Sort by

Edgar has logged 98 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mama

Mama

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamá

Mamá

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
A Haunted House

A Haunted House

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Boy Bubby

Bad Boy Bubby

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Juliet the Vagabond

Juliet the Vagabond

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Life as a Student

My Life as a Student

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lunch in the Park

Lunch in the Park

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Day of Class

First Day of Class

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Landlord

Mr. Landlord

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sodomites

Sodomites

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Profound Desires of the Gods

Profound Desires of the Gods

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill!

Kill!

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy

Boy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Violence at Noon

Violence at Noon

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yol

Yol

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry