Edgar has logged 370 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shell of Enigmas

The Shell of Enigmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Dilation

Lost in Dilation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zeus

Zeus

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Argo

Argo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Election

Election

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breaking News

Breaking News

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Fearless

Fearless

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon A Time In China II

Once Upon A Time In China II

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon A Time In China

Once Upon A Time In China

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Who Am I?

Who Am I?

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Operation Condor

Operation Condor

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Armour of God

Armour of God

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Project A

Project A

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dragon Lord

Dragon Lord

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry