Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
19
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★½
Edit this entry  
31
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

Clive Davis: The Soundtrack of Our Lives

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry