mohamed has logged 638 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Certified Mail

Certified Mail

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Afghan Alphabet

Afghan Alphabet

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Copenhagen

Copenhagen

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kate

Kate

2021
×
★½
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
For Rent

For Rent

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Edit this entry  
15
How to Make an American Quilt

How to Make an American Quilt

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
How to Get Ahead in Advertising

How to Get Ahead in Advertising

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Together

Together

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Edit this entry  
13
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Assassination of El Sadat

The Assassination of El Sadat

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crime and Punishment

Crime and Punishment

1935
×
★★★★
Edit this entry  
11
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Crimson Curtain

The Crimson Curtain

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Treeless Mountain

Treeless Mountain

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Edit this entry