Sort by

eleanna. has logged 192 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Other Me

The Other Me

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Noelle

Noelle

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
24
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry