Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Rage in Heaven

Rage in Heaven

1941
×
★★★
Edit this entry  
09
My Friend Irma

My Friend Irma

1949
×
★★★
Edit this entry  
07
The Doctor and the Girl

The Doctor and the Girl

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
Dear Ruth

Dear Ruth

1947
×
★★★
Edit this entry  
06
Adventure

Adventure

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Thrill of It All

The Thrill of It All

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★
Edit this entry  
23
The Obsession

The Obsession

1912
×
Edit this entry  
23
Lost Angel

Lost Angel

1943
×
★★★½
Edit this entry  
23
Let's Live a Little

Let's Live a Little

1948
×
★★½
Edit this entry  
23
It Happens Every Thursday

It Happens Every Thursday

1953
×
★★½
Edit this entry  
23
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mo Amer: The Vagabond

Mo Amer: The Vagabond

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Mo Amer: Mohammed in Texas

Mo Amer: Mohammed in Texas

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Move Over, Darling

Move Over, Darling

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
The Winning Team

The Winning Team

1952
×
★★★
Edit this entry  
20
The Thrill of It All

The Thrill of It All

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tenth Avenue Angel

Tenth Avenue Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cattle Queen of Montana

Cattle Queen of Montana

1954
×
★★
Edit this entry  
19
Midnight Lace

Midnight Lace

1960
×
★★★
Edit this entry  
18
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Search

The Search

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
100 Years at the Movies

100 Years at the Movies

1994
×
Edit this entry  
17
The Tulips

The Tulips

1907
×
Edit this entry  
17
All on Account of the Milk

All on Account of the Milk

1910
×
Edit this entry  
17
Pursuit to Algiers

Pursuit to Algiers

1945
×
★★½
Edit this entry  
17
The Great Man's Lady

The Great Man's Lady

1942
×
★★★½
Edit this entry  
16
Girl in the Picture

Girl in the Picture

2022
×
Edit this entry  
15
Road to Bali

Road to Bali

1952
×
★★★
Edit this entry  
09
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Deception

Deception

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stand-In

Stand-In

1937
×
★★★
Edit this entry  
06
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★
Edit this entry  
04
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Peter Ibbetson

Peter Ibbetson

1935
×
★★½
Edit this entry  
19
Stowaway

Stowaway

1936
×
★★★
Edit this entry  
16
Golden Boy

Golden Boy

1939
×
★★
Edit this entry  
16
Suddenly It's Spring

Suddenly It's Spring

1947
×
Edit this entry  
15
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★
Edit this entry