Sort by

nessa has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Edit this entry  
19
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★½
Edit this entry  
12
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
Unfaithfully Yours

Unfaithfully Yours

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★½
Edit this entry  
08
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Take Sweets from a Stranger

Never Take Sweets from a Stranger

1960
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Always a Woman

There's Always a Woman

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Skeffington

Mr. Skeffington

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnificent Doll

Magnificent Doll

1946
×
★★
Edit this entry  
15
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★½
Edit this entry  
12
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
Edit this entry  
12
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Edit this entry  
10
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
My Gal Sal

My Gal Sal

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come Live with Me

Come Live with Me

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape from Fort Bravo

Escape from Fort Bravo

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Very Thought of You

The Very Thought of You

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
04
Gold Diggers of 1937

Gold Diggers of 1937

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★½
Edit this entry  
15
Sparrows

Sparrows

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Whirlpool

Whirlpool

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
10
Million Dollar Mermaid

Million Dollar Mermaid

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Seventh Heaven

Seventh Heaven

1937
×
★★★½
Edit this entry  
09
Look Who's Talking Too

Look Who's Talking Too

1990
×
★★
Edit this entry