Lester has logged 454 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nirvana: Unplugged In New York

Nirvana: Unplugged In New York

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Highlander

Highlander

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
23
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
76 Days

76 Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Full-Court Miracle

Full-Court Miracle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stockton on My Mind

Stockton on My Mind

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry