Lester has logged 49 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Calico Dragon

The Calico Dragon

1935
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
CKY

CKY

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prince and the Revolution: Live

Prince and the Revolution: Live

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Metal: A Headbanger's Journey

Metal: A Headbanger's Journey

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Milky Way

The Milky Way

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dead Souls

Dead Souls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Buck Cheeser

Little Buck Cheeser

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fall

The Fall

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Timecop

Timecop

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Great Satan

The Great Satan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry