Sort by

Lester has logged 316 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
38 at the Garden

38 at the Garden

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nine Lives of Vince McMahon

The Nine Lives of Vince McMahon

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blonde

Blonde

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Unmentionables

The Unmentionables

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clerks II

Clerks II

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tears of the Black Tiger

Tears of the Black Tiger

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tale of Zatoichi

The Tale of Zatoichi

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The People You're Paying to Be in Shorts

The People You're Paying to Be in Shorts

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry