Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
Ordinary People

Ordinary People

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
Edit this entry  
14
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
Edit this entry  
14
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry